Centar za zaštitu i proučavanje ptica vam daje na uvid ,,krivolovački planer”, jednostavan infografik koji zapravo pokazuje složenost problema krivolova.
Izdvojili smo četiri slučaja krivolova koji imaju tri zajedničke karakteristike: u sva četiri slučaja se radi o zakonom zaštićenim vrstama, sva četiri slučaja su se desila na teritoriji zaštićenih područja u Crnoj Gori, a da sve bude još gore i sa jačim negativnim uticajem na fond divljači (veličinu populacija) u tim područjima, sve nabrojane jedinke koje su odstriljene u prošloj i ovoj godini (poznate javnosti) su odstriljene pred, u toku i odmah nakon sezone parenja! Imajući u vidu da je to period kada su sve životinje fokusirane na obnovu svog genetičkog materijala, a samim tim i manje oprezne i ranjivije, lako je zaključiti da se ne radi samo o nepoštovanju zakona i lovne etike, već i o nedostatku humanosti kod počinioca ovih nedjela.
Krivolovački planer otkriva još neke zajdeničke detalje za četiri izdvojena slučaja:
– U sva četiri slučaja, po policijskim izvještajima, krivolov su izvršila uglavnom lica mladje dobi;
– U sva četiri slučaja, nadzornici u zaštićenim područjima ili policija su pronašli lešine ili djelove odstriljene divljači;
– U prva tri slučaja, policija je privela osumnječene za krivolov, za ubistvo divojarca se još uvijek čeka;
– Ni za jedan slučaj javnost nije obaviještena o izrečenim presudama od strane nadležnog suda.
Kontinuirani pokušaji relativizacije problema krivolova u Crnoj Gori od strane predstavnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao i Lovačkog saveza, kao po inerciji bivaju demantovani od strane onih koji se vješto sakrivaju iza zavjese ovakvog diskursa, nastavljajući sa ubijanjem zaštićenih i ugroženih vrsta životinja, ne samo u crnogorskim lovištima, već u zadnje vrijeme prilično redovno i u zaštićenim područjima! Do tog nivoa je dosegla bahatost krivolovaca u Crnoj Gori.