Inicijativa za obustavu javne rasprave o inoviranom Nacrtu izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana Glavnog grada Podgorice i Izvještaju o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu

Poštovani gospodine Radunoviću,

Centar za zaštitu i proučavanje ptica, Kana/ko ako ne arhitekt?, Biciklo.me, CEGAS,  Crnogorsko društvo ekologa, Green Home, Program za životnu sredinu, Parkovi Dinarida, Centar za klimatske promjene, Centar za istraživačko novinarstvo, Naša akcija, Dr. Martin Schneider-Jacoby – MSJA, CRNVO i NVO Gradionica upućuju Inicijativu za obustavu javne rasprave o inoviranom nacrtu izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada Podgorice i Izvještaju o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu i pozivamo Vas da hitno reagujete kako bi spiječili da ovako važan dokument bude usvojen na krajnje neprimjeren način.

Prije svega, trenutno važeći PUP Podgorice usvojen je za period do 2025. godine, pa se postavlja pitanje zbog čega se Ministarstvo u decembru 2024. godine bavi izmjenama i dopunama, umjesto izradom i usvajanjem novog plana. Takođe, ovaj proces tačkastog mijenjanja PUP-a Podgorice pred sam kraj njegovog važenja dešava se neposredno pije usvajanja Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine, koji bi kao osnovni strateški dokument trebalo da definiše ključne ciljeve i smjernice za razvoj prostora i sa kojim bi PUP Podgorice morao da bude usklađen. Stiče se utisak da se izmjene i dopune ovog plana usvajaju “na silu” u kratkom roku, apsolutno neopravdano prije plana višeg reda i prije usvajanja novog Zakona o prostornom planiranju i izgradnji objekata, koji bi mogao radikalno promijeniti način na koji lokalne samouprave odlučuju o planiranju svoje teritorije.

Čitanjem dostupnih dokumenata, jasno je da se ovim izmjenama i dopunama PUP-a daje prostor vizionarskim idejama Vlade Crne Gore ali na način da se u izuzetno kratkom roku, u netransparentnoj proceduri i u potpunoj suprotnosti sa navodima Strateške procjene uticaja na životnu sredinu, usvoje izmjene koje prioritizuju privatni u odnosu na javni interes i koje su pogubne za najvrijednija područja Glavnog grada. Ovdje konkretno mislimo na područja u okviru Parka prirode Zeta (Velje brdo, Mareza) i Ćemovsko polje, čiji je značaj lijepo opisan u Strateškoj procjeni uticaja. Osim toga, zabrinjavajuć je i niz manjih, tačkastih izmjena na prostoru čitavog Glavnog grada čija svrha nije jasna niti objašnjena u ovom dokumentu, a koje mogu imati izuzetno loš uticaj na kvalitet života u Podgorici. 

Sam tekst Nacrta izmjena i dopuna PUP-a Podgorice sadrži ozbiljne pravospisne i gramatičke greške koje dokument čine tešo čitljivim, što ide u prilog našem ukupnom utisku da se procesu izrade ovog važnog plana pristupilo krajnje neozbiljno i neprofesionalno. Grafički dio predstavljen je kroz 53 pdf dokumenta za koje se očekuje da zainteresovana javnost dostavi komentare u roku od svega 18 dana. Pritom, veći broj dokumenata uopšte nije moguće otvoriti. 

Ispred grupe gorepomenuh NVO, pozivamo Vas da zaustavite tekući proces izrade i usvajanja izmjena i dopuna PUP-a i da ovaj proces uskladite sa dinamikom donošenja novog Prostornog plana Crne Gore i novog Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata. Ovo bi dalo Podgorici šansu za razradu i donošenje zbilja kvalitetnog PUP-a kakav je našem gradu potreban, ali i pokazalo Vašu volju da prostor učinimo boljim, a ne da otvorimo vrata korupciji i procesima koji mogu ugroziti životnu sredinu i kvalitet života građana, što je trenutni utisak.

Centar za zaštitu i proučavanje ptica

KANA/ko ako ne arhitekt?

Biciklo.me 

CEGAS

Crnogorsko društvo ekologa

Green Home

Program za životnu sredinu

Parkovi Dinarida

Centar za klimatske promjene

Centar za istraživačko novinarstvo

Naša akcija

Dr. Martin Schneider-Jacoby – MSJA

CRNVO

NVO Gradionica

Pretraga