Smjernice za postupanje tužilaštva u slučajevima krivolova u Crnoj Gori

Centar za zaštitu i proučavanje ptica pripremio je dokument „Smjernice za postupanje tužilaštva u slučajevima krivolova u Crnoj Gori“ koji obuhvata prikaz postojećih zakonskih propisa u oblasti krivične zaštite divlje faune u Crnoj Gori, a posebno u odnosu na problematiku nelegalnog lova i sa njim vezanih aktivnosti.



Ljudske aktivnosti vjekovima negativno utiču na divlji svijet, pri čemu je glavni ugrožavajući faktor uništavanje, odnosno gubitak prirodnih staništa, ali i prekomjeran i često ilegalan lov, nekontrolisano sakupljanje iz prirode i ilegalna trgovina.

Polazeći od činjenice da je čovjek neizostavni dio ekosistema, ali i da ga svojim aktivnostima neminovno mijenja prilagođavajući prostor sebi, javlja se i potreba očuvanja, zaštite, unaprjeđenja životne sredine, budući da objekt zaštite nije životna sredina, niti konkretni predstavnik faune (životinja), već se krivičnopravnom zaštitom štiti čovjek tj. osje- ćanja koja čovjek ima prema životinjama i njegova odgovornost koju on prema njima treba da ima, i životnoj sredini.

Lov nije zabranjena aktivnost, ali kako je vršenje ove aktivnosti pravno regulisano u pogledu vrsta divljači (odnosno riba i drugih vodenih orga- nizama) koje se mogu loviti, vremenskog i prostornog okvira, ali i načina i sredstava koja se upotrebljavaju, pod krivolovom bi se mogle podvesti sve situacije u kojima se ovom aktivnošću izlazi iz propisanih okvira, te mogu biti sankcionisane kroz krivičnu ili prekršajnu odgovornost.

Pored navedenog, ovdje ćemo pod pojmom krivolova podvesti i „srodne” aktivnosti i to hvatanje jedinki radi držanja (posjedovanja) protivno propisima, odnosno prodaje živih primjeraka ili derivata, ali i ubijanje divljih životinja trovanjem koje strogo uzevši nijesu aktivnosti direktno proizašle iz nelegalnog lova, ali ih pored toga što su direktne ljudske aktivnosti, vežu obim i značaj primjera na terenu.

Zbog svih specifičnosti a posebno zbog činjenice da je direktna po- sljedica izraženosti „tamne brojke” ekoloških delikata (neevidentiranih krivičnih djela iz ove oblasti) upravo percepcija manje važnosti u siste- mu i statistički malog broja slučajeva, što vodi faktičkom zanemarivanju aktivnosti i na otkrivanju i na procesuiranju, te tako stvara neprekidan krug, smatrajući da je jedino moguće rješenje prokativnost postupajućih organa u pogledu otkrivanja i procesuiranja ovih delikata, ovaj pri- ručnik ima za cilj podizanje interesovanja i kod stručne javnosti u po- gledu važnosti procesuiranja ovih delikata, te pružanja informacija o mogućim rješenjima prikazujući pojedinačne primjere.

Priručnik osim navedenog prikazuje i statistiku postupanja tužilaštava u prethodnom petogodišnjem periodu preuzetu iz godišnjih izvještaja.

Pretraga