Pješčane dine duž cijele Velike plaže u Ulcinju su pod različitim stepenima degradacije, zbog čega je projekat DuneGuard, kojeg je sprovelo Udruženje dr “Martin Šnajder Jacobi” (MSJA), doprinio njihovom očuvanju kroz mapiranje ugroženih područja, edukaciju učenika i novinara, kao i podizanje svijesti lokalne zajednice, čime su postavljeni temelji za dugoročnu zaštitu i usklađivanje sa ekološkim standardima Europske unije (EU).
To je saopštila izvršna direktorka MSJA Zenepa Lika, govoreći o rezultatima projekta „DuneGuard: Očuvanje i zaštita pješčanih dina na Velikoj plaži“, koji je realizovan u okviru grant šeme kroz projekat „Osnaživanje učešća civilnog društva u oblasti životne sredine u procesu pristupanja EU (4E)“ u okviru Koalicije 27.
„U okviru projekta je izrađena i stručna analiza biodiverziteta ulcinjske Velike plaže sa zaleđem, kao i edukativni vodič koji je distribuiran javnosti“, navela je Lika.
Ukazala je da su tokom projekta identifikovane i označene ključne lokacije ugroženih pješčanih dina na Velikoj plaži, uz detaljnu analizu stanja biodiverziteta ovog područja.
„Utvrđeno je da su pješčane dine duž cijelog poteza Velike plaže pod različitim stepenima degradacije, pri čemu su određeni dijelovi posebno pogođeni negativnim antropogenim uticajima. Najveće prijetnje predstavljaju sravnjenje dina radi stvaranja parking prostora, izgradnja kamp smještaja i pratećih turističkih sadržaja“, rekla je Lika.

Upozorila je da ovi procesi ozbiljno narušavaju ekološku ravnotežu i funkcionalnost dina, što ukazuje na hitnu potrebu za sprovođenjem zaštitnih mjera i ograničavanjem daljih degradacionih aktivnosti.
„Upravo zato smo, u okviru ovog projekta, kroz edukativne kampanje, radionice i uključivanje lokalne zajednice radili na povećanju svijesti o važnosti očuvanja dina, što je doprinijelo na drugačije razmišljanje i razumjevanje ovog područja. Međutim, za dugoročan efekat potrebna je kontinuirana zaštita i nadzor, kako NVO sektora, tako i nadležnih organa, na lokalnom i na državnom nivou“, navela je Lika.
Istakla je da je odaziv lokalne zajednice za učešće u projektu bio značajan.
„Projekat je uključio učenike, profesore, građane i medije, a radionice i informativne aktivnosti privukle su veliku pažnju. Objave na društvenim mrežama pratile su desetine hiljada ljudi, što ukazuje na širok dosjeg projekta odnosno naših aktivnosti“, kazala je Lika.
Smatra da je prije sprovođenja projekta svijest građana o važnosti zaštite pješčanih dina bila ograničena.
„Kroz edukativne vodiče, radionice i medijske kampanje, projekat je značajno doprinio informisanju javnosti i promjeni stavova u korist očuvanja ovog prirodnog i jedinstvenog ekosistema“, istakla je Lika.

Govoreći o najvećim izazovima tokom implementacije projekta, Lika je kazala da su se oni odnosili na potencijalne vremenske neprilike koje su mogle omesti terenske aktivnosti, kao i potrebu za dodatnim prevodom materijala na albanski jezik kako bi se obuhvatio veći dio lokalne zajednice.
„Uprkos tim izazovima, sve planirane aktivnosti su uspješno realizovane“, dodala je Lika.
Ocijenila je da je projekat stvorio osnovu za dugoročnu zaštitu pješčanih dina kroz angažovanje eksperata, edukaciju lokalne zajednice i saradnju sa medijima.
„Pored toga, edukativni vodič i elaborat su predati nadležnom Sekretarijatu za ekologiju, kako bi služili kao osnova za dalje mjere zaštite i upravljanja ovim područjem. Ključne preporuke uključuju postavljanje info-tabli sa edukativnim sadržajem, ograničavanje pristupa osjetljivim zonama, suzbijanje invazivnih vrsta i jačanje fizičke zaštite kroz veći angažman upravljačkih struktura“, rekla je Lika.
Istakla je da organizacija MSJA nastavlja aktivnosti i nakon formalnog završetka projekta, posebno kroz podizanje svijesti i zagovaranje za sprovođenje predloženih mjera očuvanja pješčanih dina Ulcinjske Velike plaže.
Lika je ocijenila da rezultati projekta direktno doprinose ispunjavanju obaveza Crne Gore u procesu pristupanja EU u oblasti zaštite životne sredine, posebno u segmentu očuvanja biodiverziteta i održivog upravljanja prirodnim resursima.
„Projekat je pružio konkretne preporuke i mjere zaštite, što može poslužiti kao osnova za buduće strategije i planove zaštite Velike plaže u skladu sa standardima EU“, zaključila je Lika.

Grant šema, u okviru koje je podržano osam projektnih ideja, realizovana je kroz projekat „Osnaživanje učešća civilnog društva u oblasti životne sredine u procesu pristupanja EU (4E)“ realizuje se u okviru Koalicije 27 koja je vodeća nacionalna OCD mreža u oblasti životne sredine i pod čijim se budnim okom već godinama unazad prate aktivnosti u okviru Poglavlja 27 – životna sredina i klimatske promjene. Projekat je finansijski podržan od strane Evropske Unije, kroz program „Civil Society Facility 2021 and Thematic Programme on Human Rights and Democracy 2021” i Ministarstva javne uprave. Realizuju ga nevladnine organizacije Centar za zaštitu i proučavanje ptica, Green Home, Društvo mladih ekologa i Sjeverna Zemlja.