Povećana svijest građana o značaju upravljanja otpadom u Ulcinju

Edukacija o štetnosti nepravilnog odlaganja otpada, akcije čišćenja Velike plaže, kao i uvođenje biorazgradivog materijala na plažama u Ulcinju, rezultati su projekta koji je sprovela nevladina organizacija (NVO) Regionalna Razvojna Agencija – Ulcinj Biznis Asocijacija (RDA-UBA) u cilju unapređenja zaštite životne sredine.

Predstavljajući rezultate projekta „Održivo upravljanje otpadom u Ulcinju”, predstavnik NVO RDA-UBA Elvir Zečević istakao je da su aktivnosti u okviru ovog projekta, realizovanog kroz grant šemu projekta „Osnaživanje učešća civilnog društva u oblasti životne sredine u procesu pristupanja EU (4E)“ u sklopu Koalicije 27, bile usmjerene na tri ključne oblasti.

„Prvo smo se fokusirali na štampu edukativnog materijala koji sadrži informacije o problemima nastalim uslijed nepravilnog odlaganja otpada, kao i o nužnosti odgovornog pristupa ovom pitanju. Ovaj materijal, koji smo oblikovali u formi brošure smo distribuirali. Osim toga, organizovali smo akciju čišćenja na Velikoj plaži, kod plaža „Adriatica“ i „Imperial“, kojoj je prisustvovalo oko 19 volontera. Sakupljeni otpad je preuzelo i transportovalo komunalno preduzeće u deponiju“, naveo je Zečević. 

Kazao je da su i na tri plaže podijelili biorazgradivi materijal koji se koristi umjesto plastike, uz obavještenje o mjestima gdje se može nabaviti, kao i o štetnosti korišćenja jednokratne plastike poput slamčica, plastičnih čaša i kašika, koje najčešće završavaju u morima nakon upotrebe. 

Zečević je pojasnio da većina zakupaca plaža, prije početka turističke sezone, potpiše ugovor sa lokalnim komunalnim preduzećem koje vrši transport otpada. 

„Međutim, postoje i izuzeci, kada pojedinci ne poštuju propise, što dovodi do nepravilnog odlaganja otpada i stvaranja takozvanih divljih deponija. U okviru ovog projekta, organizovali smo sastanke sa zakupcima plaža, kao i sa rukovodstvom komunalnog preduzeća Ulcinj, koji su izrazili svoju spremnost da podrže ovaj projekat, kao i slične inicijative i akcije“, naveo je Zečević. 

On je ukazao da su održali edukativno predavanje u cilju upoznavanja prisutnih o štetnosti korišćenja plastike za jednokratnu upotrebu. 

„Takođe, ovom prilikom smo na tri plaže dodijelili biorazgradivi materijal kao alternative za plastiku i iste upoznali gdje ih mogu nabaviti. Prethodnim projektom smo to uradili na tri druge plaže. Cilj je da što više zakupaca plaže koristi ove alternative umjesto plastike“, istakao je Zečević. 

Prema njegovim riječima, inicijativa je naišla na razumijevanje svih zakupaca koje su kontaktirali. 

„Većina zakupaca ovih plaža sarađivala je sa nama i ranije, pa smo imali priliku uspostaviti dobru saradnju. Do sada je jedna od otežavajućih okolnosti bila nedostupnost određenih proizvoda koji mogu zamijeniti plastiku. Međutim, situacija se poboljšala, jer se u poslednje vrijeme na nekoliko mjesta mogu nabaviti alternative“, rekao je Zečević. 

Govoreći o edukativnim aktivnostima realizovanim u okviru projekta, Zečević je istakao da se prilikom organizovanja akcije čišćenja 22. juna 2024. godine prisutnima obratio profesor biologije Rasim Lika, stručnjak za zaštitu životne sredine. Kako je naveo, profesor Lika je upoznao sve prisutne sa značajem očuvanja životne sredine, kao i sa štetnošću plastike za jednokratnu upotrebu.

„Ovom prilikom je dodijeljena i brošura koju smo izradili za potrebe projekta“, dodao je Zečević. 

Smatra da rezultati projekta mogu značajno doprinijeti ispunjavanju obaveza Crne Gore u procesu pristupanja EU u oblasti zaštite životne sredine, kroz jačanje svijesti građana o važnosti boljeg upravljanja otpadom, čime se unapređuje stanje u ovoj oblasti.

Grant šema, u okviru koje je podržano osam projektnih ideja, realizovana je kroz projekat „Osnaživanje učešća civilnog društva u oblasti životne sredine u procesu pristupanja EU (4E)“ realizuje se u okviru Koalicije 27 koja je vodeća nacionalna OCD mreža u oblasti životne sredine i pod čijim se budnim okom već godinama unazad prate aktivnosti u okviru Poglavlja 27 – životna sredina i klimatske promjene. Projekat je finansijski podržan od strane Evropske Unije, kroz program „Civil Society Facility 2021 and Thematic Programme on Human Rights and Democracy 2021” i Ministarstva javne uprave. Realizuju ga nevladnine organizacije Centar za zaštitu i proučavanje ptica, Green Home, Društvo mladih ekologa i Sjeverna Zemlja.

Pretraga