Noćni potrk (Burhinus oedicnemus) – ptica koja zasluženo nosi titulu vrste godine. Ovaj neobični i rijetki ljetnji posjetilac naše zemlje, veličine vrane, ima veliku glavu, žute noge, te relativno duga krila i rep. Aktivnan je noću, a njegove velike žute oči omogućavaju mu da locira hranu i u potpunom mraku. Noćni potrk se nalazi na Crvenoj listi ptica Crne Gore i klasifikovan je kao ugrožena vrsta, što znači da je zabranjeno bilo kakvo uznemiravanje koje može uticati na njegovo gniježđenje ili odmor.
Ova ptica je izuzetno selektivna u izboru staništa. Preferira stepska područja, dobro drenirana zemljišta, slatine, pjeskovite terene, kao i poljoprivredna zemljišta gdje ima dovoljno insekata za ishranu. Iako se njena boja kože stapa sa okolinom, njene nevjerovatne kamuflažne sposobnosti štite je od predatora.
Naša vrsta godine dolazi u Crnu Goru tokom marta i u jesen migrira u Afriku. Gnijezdi se u udubljenjima na golom tlu, koja su obložena kamenčićima i izmetom zeca. Njihove velike žute oči najbolje dolaze do izražaja pri slabom svjetlu sumraka i zore, kada love gliste, bube, vaši, paukove i puževe.
Nažalost, noćni potrk suočava se sa brojnim prijetnjama. Na Ćemovskom polju, urbanizacija, ilegalne deponije i planovi za izgradnju solarnih elektrana ugrožavaju ovu vrstu. Na Ulcinjskoj solani, zarastanje područja usled nedostatka adekvatne upravljačke strukture takođe predstavlja veliki problem. Područje Velike plaže i Štoja suočava se sa prijetnjom urbanizacije, koja bi mogla u potpunosti uništiti staništa ove ptice.
Zaštita ovih područja je ključna za opstanak noćnog potrka u Crnoj Gori. Ova ptica je vjerna svojoj domovini i, iako parovi ostaju zajedno tokom cijelog života, nakon iscrpljujuće migracije u Afriku, vraćaju se na ista staništa kako bi podigli mlade. U okviru PROZHUM projekta, CZIP sprovodi mali projekat pod nazivom „Program prstenovanja ptica Ulcinjska solana“, u okviru kog ćemo ove godine opremiti četiri jedinke GPS transmiterima, što će omogućiti precizno praćenje njihovih migratornih ruta i identifikaciju ključnih lokacija za gniježđenje, ishranu i odmor.
Projekat PROZHUM (Protection et Restauration des Zones Humides en Mediterranee) okuplja 14 organizacija civilnog društva iz 10 zemalja južnog i istočnog Mediterana. Kroz trogodišnji rad direktno je podržano 25 velikih, malih i mikro projekata zaštite i obnove močvara i ojačani kapaciteti za razvoj, implementaciju i širenje projekata u vezi sa močvarama. Projekat je finansijski podržan od strane Francuske agencije za razvoj (AFD).
Raširimo vijest o ptici godine! Kroz brojne informativne objave koje ćemo dijeliti tokom godine, pomozite nam da što više ljudi upozna ovu fascinantnu pticu i da zajedno podstaknemo zaštitu njihovih staništa.
Foto: Slavko Nikolić