Analiza prijetnji biodiverzitetu u zaštićenim područjima kao alat na putu ka zajedničkom djelovanju na očuvanju prirode

Nakon pripreme Izvještaja o procjeni kapaciteta sa preporukama za pripremu programa za izgradnju kapaciteta, koji je bio osnova za sprovođenje obuke, i Kratkog pregleda statusa postojećih državnih strategija/planova i politika, strukture zakonodavnih institucija povezanih sa upravljanjem vrstama i monitoringom biodiverziteta u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, u okviru Bear in Mind projekta pripremljena je Analiza prijetnji biodiverzitetu u zaštićenim područjima u prekograničnom kontekstu. Analiza je obuhvatila procjenu postojećih planova upravljanja, upravljačkih jedinica i važnost biodiverziteta u odabranim oblastima sa setom preporuka za poboljšanje upravljanja prekograničnim zaštićenim područjima.

Ova Analiza je pripremljena na osnovu informacija dobijenih iz pripremljenog i poslatog upitnika zainteresovanim stranama, pregleda osnovnih dokumenata koji se odnose na biodiverzitet, monitoring i informacije o stanju životne sredine. Analizirani su različiti dokumenti koji se odnose na biodiverzitet i upravljanje prirodnim resursima (zakoni, izvještaji i procjene). Analiza je bila usredsređena na sve oblike upravljanja podacima o biodiverzitetu (terenski podaci, indikatori i/ili metapodaci o biodiverzitetu koje su dostavljali projektni timovi). Informacije su dobijene i putem intervjua sa ključnim zainteresovanim stranama, putem internet istraživanja i kroz neformalne razgovore sa odabranim grupama u lokalnim zajednicama.

Analiza sadrži sistematski prikupljene, sortirane i obrađene informacije o biodiverzitetu u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, sumirane i obrađene na sljedeći način: obaveze prema EU, status i vrijednost biološke raznovrsnosti/zaštićenog područja u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, analize planova upravljanja ciljnim zaštićenih područja, mogućnosti uspostavljanja prekograničnog područja, zajednička pitanja i izazovi, prijetnje, pritisci i uticaji na biodiverzitet sa prepoznatim potrebama za očuvanjem, te zaključci i preporuke. Polazna osnova za poređenje i analizu bile su Nacionalne strategije o biodiverzitetu u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori i Informacije o stanju životne sredine u Crnoj Gori.

Sva navedena dokumenta predstavljaju osnovu za izradu monitoring protokola i planova upravljanja vrstama što je krajnja svrha projektnih zadataka BEAR in Mind projekta – podrška zaštiti prirode u prekograničnom području između Crne Gore i Bosne i Hercegovine kroz povećanje kapaciteta institucija i organizacija za zaštitu prirode čime se doprinosi smanjenju prijetnji biodiverzitetu.

Na kraju, cilj ove analize je da predstavi identifikaciju prijetnji i moguće zajedničke aktivnosti sa ciljem ublažavanja i/ili kontrole prijetnji. Ovo bi moglo doprinijeti utvrđivanju zajedničkih prioriteta za prekogranično područje.

Analizu možete preuzeti OVDJE.

Pretraga

Jednom izdata, zauvijek izgubljena

STOP DEVASTACIJI

Velika plaža za buduće generacije, ne za privatne interese!